Rizea Liviu

1923.ro

Banu Ionut

1923.ro

Liderul nu și-a lăsat adversarul să respire și, încă din start, a demonstrat fără echivoc cine este stăpânul acestei partide. Repriză de manual reușită de rapidiști, defilare și urme de manita lăsate pe blazonul ilfovenilor. Cu un lot format din 12 jucători, Viitorul a părut mai mult încurcată de această situație, o densitate nocivă. Nicolae Vasile are o acțiune personală și-l surprinde pe portarul advers mult prea relaxat, acesta nu trage ecluzele și e 1-0. Imediat, Liviu Rizea majorează avantajul giuleștenilor. Acțiune în duet cu Berechet, reluare la colțul scurt, demaraj perfect pentru 1923.ro. Feroviarii au menținut ritmul, și-au hăituit adversarul, au jucat în viteză și Rizea și-a hașurat un hatrrick de efect. Alte două goluri pentru el (11 și 13), Blezneac, la închiderea programului din prima repriză, reușind un 5-0 care i-a lăsat pe adversari cu plombele deschise în reflectoarele arenei. Coordonate similare în partea secundă, Viitorul reușește un gol ce avea să rămână, termenul e puțin forțat la acest scor, de onoare, prin Popa (25), însă sclipirea ilfovenilor i-a iritat și mai tare pe rapidiști. Evadat la pauză dintre buturi, Sebastian Nicolescu a finalizat simplu (27), pe final, 1923.ro bifând alte două goluri. Daniel Crețu din pasa lui Vasile, apoi Berechet de la 9 metri. 8-1, defilare cu mingea la picior, Viitorul, o echipă care a demonstrat că are resurse de lot, nu reușește să se lege, echipa pare un joc de puzlles greu de montat, iar acest lucru este decontat în calsament după 10 runde scurse din acest campionat. Statut imbibat în medicritate, locul 8, 12 puncte.