Tunaru Adrian Daniel

Portocala

Festila Mihail

AS Roma Academy 2

Meciul zilei la Victory Cup Casa Pariurilor. O partidă foarte disputată, Portocala are marele merit că nu a renunţat, echipa a fost condusă de fiecare dată, chiar şi cu două goluri, însă s-a agăţat de meci şi a revenit, iar la final a smuls un punct mai mult decât meritat. Ionel Uţan a deschis scorul după ce a executat perfect o lovitură liberă. Un singur om în zidul tencuit de portarul gazdelor, fandarea acestuia fiind de pomană, mingea s-a dus frânghie printre picioarele jucătorului şi l-a surprins pe goalkeeper. Detaliile fac, uneori, diferenţa. Scenariu s-a repetat la poarta cealaltă. Executant este Tunaru, Feştilă se culcă ineficient, iar mingea alunecă în poartă. Din nou, un singur om în zid. Roma revine şi intră în avantaj la pauză, fază şah-mat în careul celor de la Portocala, Anghelescu şi Buzală fac legea cu o combinaţie fulgerătoare şi e 2-1 (19). Roma ratează şi o lovitură de penalitate, Feştilă se vrea Chilavert, însă trage pe lângă, iar după pauză, Edi Manea o distanţează pe tabelă pe Roma (25). Portocala revine în joc, acelaşi Tunaru e providenţial (28), apoi gazdele egalează prin George Banu (33). Finalul e spectaculos şi Roma re..re..revine în avataj cu două minute înainte de ultimul fluier. Mingea ajunge cu noroc la Anghelescu după ce fundaşii de la Portocala joacă raţele şi vânătorii între ei, atacantul roman fructifică şi, la faza următoare, neobositul Tunaru e bombardier din nou şi prinde un voleu de zile mari. Mingea se duce Folha Seca sub bară. Golul meciului, 4-4.