Pirvan Marius

Rosario Municipal

Dudau Stefan

Două dintre codașele din Liga 3B se găseau cu tolba goală la meciul direct din etapa a treia. Rosario avea nevoie de un meci bun pentru a face uitată umilința cu Istanbulls, însă nici Sandmontaj nu era lipsită de provocări. Scorul s-a modificat imediat. 1-0 pentru Rosario după 5 minute de tatonare. Pîrvan s-a înscris pe lista marcatorilor și debutul era ideal pentru echipa lui. Portarii s-au achitat de sarcini excelent în prima repriză, iar la pauză s-a intrat cu un echitabil 1-1. Dispuse la un minim de risc și cu atenție sporită pe faza defensivă, atât Sandmontaj cât și Rosario au rămas pragmatice până în minutul 30. Rosario a revenit în avantaj după dubla lui Pîrvan, care a profitat de ieșirea portarului și a trimis mingea în plasă cu o execuție de efect. N-a durat mult bucuria pentru oaspeţi, Bortea egalând imediat la 2, după ce a plasat cu stângul balonul sub bară. La fel de repede a revenit, pentru a treia oară în meci, Rosario în avantaj. De data aceasta, reușita lui Dimofti a fost decisivă. Primul succes pentru Rosario la Victory Cup Casa Pariurilor, în timp ce Sandmontaj încă se uită în zare după primele puncte. Start nul pentru băieţii în negru. Campionatul e lung