Giuroiu Elvis Alin Cristian

Istanbulls

Buciumeneanu Marius Stefanel

Istanbulls

Cel mai așteptat meci al lunii iulie de la Victory Cup Casa Pariurilor a fost, fără îndoială, derby-ul ligii a treia dintre primele două clasate ale seriei B. Venite la teren cu maxim de puncte și mușchii încordați la maxim, Istanbulls și Los Jugadores n-au dezamăgit. Primii care au lovit au fost „hugadorii”. Lovitură liberă bătută șmecherește pe jos și reacție târzie a portarului. Simion a lovit în minutul 2 și albii au ridicat fortăreața în jurul lui Antonescu. Doar 9 minute a durat avantajul gazdelor, Ene fiind cel care s-a aflat în fața porții, nemarcat, după un-doi-ul nimicitor cu Giuroiu. Ultima fază a reprizei a stabilit și scorul pauzei, 1-2, pentru Istanbulls remarcându-se Oltea. Dominarea liderului a continuat și la reluare, iar dubla lui Oltea a fost o copie fidelă a golul de 1-1, cu același pasator. S-a ajuns și la 4-1 pentru Istanbulls, Bărbuleșteanu închizând speculațiile. Reacție de orgoliu a albilor, Colilie și Stanciu au făcut 3-4 cu 3 minute rămase de jucat dar otomanul Gul Erkan a pus cireașa pe tortul victoriei liderului. 7 din 7 pentru Istanbulls care se desprinde la 3 puncte în frunte și se poate gândi deja la meciurile din liga secundă, chiar dacă nu au trecut decât o lună și jumătate din competiție. Los Jugadores pare mult mai pregătită decât anul trecut și repere competiției o plasează printre favoritele seriei.