Manea Eduard

AS Roma Academy 2

Festila Mihail

Derby-ul zilei s-a juca în liga 3B. Dumbon și Roma se luptau pentru ultimul loc pe podium. După ce a irosit primele puncte în noua ediție contra liderului, Dumbon nu-și revine și este depășită în clasament de AS Roma Academy2. Aflată într-o formă de excepție, trupa gialorosso izbutește și al patrulea succes la rând și sare peste Dumbon în clasament. Debutul a fost favorabil gazdelor. Gemenii Bunghiuc au colaborat perfect și Cristi a deschis scorul repede, în minutul 4. Până-n pauză n-a rămas așa. 1-1 a fost în minutul 10, când Dumitru a împins în poartă mingea respinsă cu greu de Liță. Aidoma unui derby care se respectă, cele două s-au anulat excelent în marea majoritate a meciului dar Roma a fost mai atentă în fața porții. Manea modifică tabela în minutul 29 și întoarce scorul pentru capitolini. În fuga după egalare, echipa gazdă mai este curentată odată de romani, la ultima fază și pierd al doilea joc la rând. Dacă nu era foarte tare lupta la promovare în această serie, aceasta s-a complicat și mai tare. Dumbon speră să-și reia seria victoriilor în duelul cu Valencia de etapa viitoare, în timp ce Roma se pregătește de alt derby.
Omul meciului: Eduard Manea – 9
Portarul meciului: Mihail Festila