Tunaru Adrian Daniel

Portocala

Busescu Albert Eduard

Portocala

Cu evoluții fluctuante în prima jumătate a turului și fără victorie de trei runde, Portocala s-a revitalizat în confruntarea cu cei de la Catalunia. Start cu urme de demaraj pentru gazde, deschide de scor în regim de urgență, după ce Tunaru a spart gehața cu un șut surprinzător, din prima, care i-a lăsat cărare pe mijloc lui Moroșanu. Peste alte opt minute, o acțiune în superioritate a “olandezilor” a majorat diferența, fază de miuța, defensivă din surcele a oaspeților, iar Șerban, servit cu mult altrusim de Sevastru, a făcut 2-0. Gabriel Rusu a dat senzația revenirii (13), însă Portocala nu s-a intimidat și, la pauză, avantajul de două goluri era, din nou, validat. Savastru și-a converitit altrusimul în oportunism, a înscris în minutul 15 și tabela arăta 3-1. Același Rusu s-a încăpățânat, a presărat suspans cu un nou gol (26), gafă inadmisibilă pentru un fundaș de la Portocala, însă gazdele controlau ostilitățile, fiind echipa mai bună chiar și pentru irisul unui diletant pasionat de golf. Tunaru, dublă personală pentru el (29) și Banu George (31) au parafat succesul , golul lui Dragoș Popa din ultimul minut fiind pentru gloriola personală.