Melci Alexandru

FC Cheerful Boys

Hurjui Ramon-Valentin

Pare un deja vu orice cronică din ultima lună legată de băieții de la Cheeful Boys. Seria de excepție continuă, iar ceea ce părea că e o luptă în patru pentru promovare, tocmai s-a transformat într-un duel în cinci. Codașa Poli 2 nu a avut vreo șansă în fața atacurilor de la Cheerful. Joc de antrenament pentru favoriți, luni seara, la Victory Cup! Vasilescu a punctat pentru 1-0, însă Cheerful Boys s-a văzut egalată repede. Savu a punctat pentru Poli 2, iar oaspeții au revenit pe tabelă cu golurile lui Saulescu și Melci. A fost 3-2 după golul lui Zamfir, reluare la vinclu, după o acțiune în care atacantul a penetrat defenisiva advresă precum Ionel Ganea în zilele bune, dar autogolul lui Ilie din ultimul minut a stabilit scorul pauzei, 4-2. La reluare, s-a mai marcat într-o singură poartă. Trei boabe numărate de Melci până în minutul 30 și scorul s-a dus la 7-2. În ultimele 3 minute, Cheerful și-a mai ștanțat 4 reușite în visterie. Mierlici și Melci și-au împărțit frățește golurile și, la final, evidența n-a mai lăsat loc de interpretări: 11-2 pentru Cheerful, care așteaptă pași greșiți între echipele din față pentru a celebra și acest succes absolut normal în teoria formei de moment și a clasamentului.