Rusu Gabriel

Catalunia

Morosanu Marian

Catalunia

Poate cea mai mare surpriză a sezonului de la Victoy Cup Casa Pariurilor. Un duel, aparent, extrem de dezechilibrat, a produs un rezultat imposibil de anticipat. Liderul autoritar din Liga 3B, Istanbulls, primea vizita Cataluniei, trupă din subsolul clasamentului, înfrântă în ultimele două jocuri și cu un singur succes în întreg sezonul. Oniceanu deschide scorul pentru Catalunia în minutul 6. Deja primele sprâncene ridicate la Smart Arena. Liderul acuză șocul și Rusu Gabriel trimite partida la 2-0 după 10 minute. Istanbulls pierde un jucător și, cu banca de reverve pe post de garderobă, are o situație critică. Fără pic de inspirație în fața porții lui Moroșanu, Instanbulls mai încasează un croșeu. Rusu Gabriel bifează dubla și, la pauză, avem un neverosimil Catalunia – Istanbulls 3-0. Treziți din coșmarul primului mitan, biciuți verbal de portarul Buciumăneanu, otomanii reduc rapid din handicap prin Ersoz. Peste alte 5 minute, după atacuri furibunde, Burbuleșteanu face 3-2, iar orgoliul ecjipei cu linia de clasament perfecta părea trezit. Defensiva catalinlor nu mai are precizia din prima repriză, iar Oltea face 3-3, cu 7 minute rămase de jucat, în timp ce Moroșanu se opune și face cel mai bun meci al său la Victory Cup. Aici s-a încheiat seria golurilor din meci, iar Istanbulls își ciobește perfecțiunea și pierde primele puncte din acest sezon, după un bilanț fabulos de 8 victorii din tot atâtea meciuri.