Mitran Sorin

District 3

Vasile Stefan Alexandru

District 3

O nouă victorie pentru District 3, de departe cea mai constantă formație din această serie în care cuvântul constant nu prea există în vocabular. În fața unui adversar capabil de mari surprize, gazdele au făcut un meci bun. Start cu demaraj pentru combatante, Dițu a deschis scorul (5), Roșu l-a prins cu fermoarul rânjit pe Pantea, eroare a portarului, în timp ce pentru New Team a înscris experimentatul Gicu Murat. 2-1 în minutul 6. Același Murat a egalat. Preluare frumoasă și un scripete peste portarul advers, gest tehnic de 24 de karate pentru fostul câștigător al Cupei Victory Cup. Egal la pauză, partida promitea și în partea secundă, iar adversarii s-au ținut de cuvânt. În minutul 22, New Team a preluat avantajul. Murat i-a întors serviciul lui Ianule și oaspeții hașurau surpriza. După cinci minute în care au fost conduși, cei de la District 3 au turat, Sorin Mitran a egalat (27), iar în ultimele 10 minute gazdele au dictat ritmul și și-au răvășit adversarul. Marius Gheorghe a punctat (34), Manea s-a sesizat din oficiu (35), New Team a cedat și, în ultimele două minute, District 3 au mai marcat două goluri, Stan și Manea realizând dubla personală. 7-3, un pic cam dur în raport cu realiteta din teren, însă victorie meritată pentru echipa cu mai multă calitate tehnică.

Omul meciului: Sorin Mitran – nota 9,5