Anghelescu Mihai-Daniel

AS Roma Academy 2

Poenaru Mihai

După ce a detonat bomba sezonului săptămâna trecută în celebrul 3-3 cu Istanbulls, Catalunia venea pregătită să pună piedică și echipei de pe locul 2. După 8 minute de fixat trasee și tatonare, Catalunia dădea lovitura. 1-0 prin golul lui Rusu. Rămas tare pe picioare, golgheterul catalanilor n-a ratat ținta și satelitul romanilor începea să tremure. Favoriții au revenit și au egalat în minutul 13, după execuția lui Anghelescu. Acesta a fost și scorul pauzei. La reluare, Roma 2 nu a mai lăsat loc de interpretări. Alan și Anghelescu au fixat un hotărât 3-1 pe tabelă cu 10 minute până la final. Catalanii au mai dat semne de viață cu reușita aceluiași Rusu, doppietta în minutul 32, însă ultimul cuvânt a fost dictat din bocancul lui Gheorghe. Roma cîștigă cu 4-2 și își păstrează locul secund. Catalunia bifează al șaptelea eșec în 10 etape, boldând și mai apăsat egalul mare obținut în runda precedentă.