Barbulesteanu Nicolae Gelu

Istanbulls

Buciumeneanu Marius Stefanel

Istanbulls

Liderul seriei întâlnea lanterna Ligii 3B. „Turcii” s-au strâns greu iar la poza de grup erau prezenți patru jucători. Așa a și început meciul, însă situația nu a părut să-i afecteze pe favoriți. Cursă solitară pentru Gelu Bărbuleșteanu, șut la colț și e 1-0 în minutul 1. Vali Marinache aduce egalarea cu un șut deviat (3), însă Bărbuleșteanu și-a continuat expozițiunea. Alte două goluri pentru mijlocașul de buznar, hattrick bifat în 10 minute, Istanbulls a primit întăriri, au ajuns și întârziații, astfel că, la pauză, misiunea poliștilor părea imposibilă. 3-1, iar “turcii” porneau lansat și în partea secundă. Oltea a sudat o doppietta, a lăbărțat avantajul liderului iar proporția dezastrului rămânea singura preocupare pentru ultima clasată. Până la final, Istanbulls a mai punctat de două ori, ambele reușite fiind trecute în contul aceluiași Gelu Bărbuleșteanu, manita în caseta tehnică, de partea cealaltă, Poli a edulcorat înfrângerea după ce Negru și Oltea (autogol). 7-3, Istanbulls pare că a depășit momentul Catalunia, o sincopă de traseu, în timp ce Poli navighează, în continuare, fără busolă în această serie.