Daniel Bunghic

Dumbon FC

Liță Alin Marian

Dumbon FC

Ultima etapă din sezonul regulat din liga a treia a adus un derby de anvergură în seria B. Locurile 2 și 4 s-au întâlnit în cel mai tare duel al rundei, iar bătălia de la vârf din această ligă pare desprinsă din scenariile HBO. Răsturnări, reveniri, dramă, surprize, totul a fost condimentat, până în ultima secundă, în seria B. Ieșită din grațiile ierarhiei la un moment dat, Dumbon s-a regrupat și a dărâmat granițele. Jugadorii păreau comozi de evenimentele din ultima vreme, sezonul este de vis, iar ultima reprezentație venea fix contra unei rivale la promovare. A fost seara meciurilor cu 1-0 la pauză. Daniel Bunghic a marcat unicul gol din prima repriză. Mai atenți în defensivă și mai concreți în fața porții, gemenii Bunghic au închis repriza la 1-0. Los Jugadores au revenit pe tabelă la reluare, gol Stanciu. Monotonia s-a autoinclus în duel, tabela a rămasă neschimbată până spre final. Dumbon a rupt echilibrul într-un singur minut. Gemenii au lucrat perfect și Daniel a reușit dubla. Fără timp de respiro, jugadorii au mai încasat un croșeu peste câteva secunde. Servit de Rusu, Florea a găsit poarta și a marcat pentru 3-1. Emoțiile s-au reactivat pe final. Stanciu a bifat doppietta, șut de senzație, însă era prea târziu pentru jugadori. Rocadă în final de sezon, Dumbon urcă pe doi. Se anuntă cel mai palpitant play off din liga a treia în seria B din liga 3.