Oltea Marian Leonard

Istanbulls

Buciumeneanu Marius Stefanel

Istanbulls

Dacă nu era evident pentru toată lumea că Istanbulls nu e echipă de liga a treia, s-a confirmat destul de evident în turul doi al cupei. A fost nevoie de un duel cu echipa de locul 3 al ligii 1 pentru ca cineva să plece neînvinsă de la teren după un joc cu otomanii. Partida de joi a început cu golul norocos al lui Nastase. Mingea s-a scurs pe sub portarul advers și verzii deschideau scorul în minutul 5. A fost 2-0 după călcâiul lui Stan din fața porții. Costache reduce din handicap după o fază superbă a otomanilor. Până la pauză s-a făcut 3-1 după o schemă inteligentă, finalizată cu un șut perfect al lui Manea. Oltea reaprinde suspansul după o eroare mare în defensive verzilor. Se face 4-2 în minutul 29 după ce Manea este scăpat din marcaj la o aruncare de la margine și nu îi rămâne decât să dea „bună ziua” din fața porții. De la 4-2, Istanbulls face 4-4. Șutul lui Rosu deviat intră norocos în poartă, iar când mai erau 3 minute din joc, Oltea se demarcă ideal în careu și mingea intră, chinuit, în poartă. Primul meci în care Istanbulls nu se impune în acest sezon trebuia să fie cu o echipă fruntașă a ligii 1.
Omul Meciului: Oltea Marian
Portarul Meciului: Marius Buciumeneanu