FIRAN DANIEL CĂTĂLIN

Lazio Bucuresti

MUŞUROI IONUŢ MARIUS

Băieții de la Lazio au intrat pe teren cu gândul la camaradul lor, Firan Daniel. Accidentat grav, omul care a pus osul în acest sezon și ardea sute de kilometri, la fiecare meci, pentru a cinsti pasiunea pentru fotbal și a fi alături de echipă, va lipsi o lungă perioadă. #2 și celeștii au părut super motivați pentru a-i dedica succesul colegului. Din nou, veteranul Mircea Gîrlescu a fost la înălțime. Show făcut de tehnicul jucător lazial. Deschidere de scor rapidă, Stanciu pasează perfect în tâmpla careului, iar Gîrlescu pune latul, apoi Cazacu majorează diferența cu un șut necruțător de la distanță, după ce mingea-i îndoaie falangele lui Necula. Frații Burlacu au o colaborare perfectă în minutul 10 și CC revine în meci (10). Însă Gîrlescu mai avea cartușe pe rist. Alte două goluri pentru acesta și, la pauză, evidența demonstra superioritatea clară a băieților de la Lazio, 4-1. Coordonatele au fost păstrate și în partea secundă, golgheterul Anghelila a lăbărțat avantajul lazialilor (29), Gîrlescu s-a pătat și cu un strop de altruism, pasă decisivă pentru Cristea (30), frații Burlacu, în aceeași ordine, au edulocrat rezultatul, 6-2. Totuși, ultimul cuvânt l-au avut tot cei de la Lazio, iar în epilog, Anghelina a reușit doppietta. Victorie clară pentru Lazio și un gând pentru camaradul Firan: “Însănătoșire rapidă, tricoul cu numarul 2 te așteaptă!”