Cristian Bunghic

Dumbon FC

Liță Alin Marian

Dumbon FC

Derby greu încă din prima etapă din 2020 în play-off-ul din Liga 3B. Cu otomanii de la Istanbulls detașați de pluton, Dumbon, Jugadores și Roma2 se bat pentru locul promovabil rămas disponibil. Dacă se impunea joi seara, Los Jugadores punea capăt, în proporție mare, disputei pentru locul secund. Însă a fost un fiasco pentru verzi. Dumbon s-a distrat și a reaprins lupta în serie. Meciul a fost deschis de un gol antologic. Rusu s-a crezut Zidane și nu s-a înșelat. A marcat uluitor, la fel ca starul francez în finala UCL din 2002 cu Leverkusen. Fără timp de reacție, Los Jugadores mai primește o lovitură. Daniel Bunghic a făcut repede 2-0, în minutul 4, servit excelent de fratele Cristian. Dacă am adus vorba de celălalt Bunghic, să zicem că el a închis repriza la 3-0. O lovitură liberă executată în forță a lăsat jugadorii în ceață. La reluare, Dumbon și-a păstrat calmul, a ținut scorul și a mai lovit o singură dată, prin Micu Vladut. Derby fără istoric în primul meci al anului pentru cele două formații care par că se vor duela până la final pentru locul în liga secundă.