Moldovan Adrian-Ioan

FC Cheerful Boys

Hurjui Ramon-Valentin

O confruntare între două revelații în competiția K.O. Royal, liga secundă și Cheerful Boys din eșalonul terț scriu o frumoasă pagină în această ediție de cupă. O confruntare disputată, energică și un avantaj firav, de papiotă, pentru Cheerful în vederea returului. Alin Vasilescu deschide scorul după o recuperare în propria jumătate, apoi o șarjă spre poarta ilfovenilor și un șut înșelător din afara careului. Răspunsul galben-albaștrilor vine după trei minute. Combinație în superuioritate în terenul de țintă al adversarului și, după o primă încercare eșuată de șut, transmis în bazonul unui fundaș, Nistor reia perfect la colțul lung și stabilește scorul la jumătatea meciului, un echitabil 1-1. Partea secundă începe fulminant și, în minutul 22, Cheerful revine în avantaj, după ce Moldovan fuge din marcajul unui adversar și reia perfect la un corner excelent executat. Și Royal presează, ratează lamentabil, apoi Voiculescu reia cu piciorul stâng din afara careului și-l surprinde pe Ramon Hurjui la colțul lung. Invizibil până în acest minut 33, giuvaerul Alexandru Melci strălucește. Pasă de 24 de karate de la Moldovan, cel care calcă un balon, Melci învăluie, apoi șutează în vinclu dintr-o poziție ideală. Cheerful reușește să se impună după un meci în care a condus de fiecare dată, iar returul se anunță incandescent.