Tecaru Paul Valentin

Spartan's 2018

Dragusin Gheorghe

Spartanii reuşesc să întoarcă handicapul din tur, două goluri şi, după un final în care a fost nevoie de “ruleta rusească”, reprezentanta ligii secunde merge mai departe şi validează surpriza în această fază a competiţiei K.O. Partidă spectaculoasă, Oneştiul a suferit fără Andrei Creţu, stâlpul apărării, iar Paul Tecaru a deschis balu’ în minutul 2. Şut din poziţie centrală, acţiune la care fundaşii oneşteni s-au bâlbâit, avantajul favoriţilor fiind radiat în minutul 16. Spartans beneficiază de un penalty, Vîlcu are siguranţa la purtător şi e 2-0. Pentru câteva secunde! Oneştiul gestionează perfect o fază fixă, schema iniţiată de Nistor are farmec, balonul trasează un meridian şi, din celălalt flanc, Daniel Kassai reduce din diferenţă. La pauză, Oneştiul era calificată. Sorin Alexandrescu, gura de tun a alb-albaştrilor, a fost invizibil, o bară frumoasă şi cam atât, astfel că outsiderii, după o repriză secundă în care, vorba clişeului, şi-au dorit mai mult victoria, au şi reuşit să o obţină. Vîlcu închide o acţiune frumoasă (25), Daniel Niţă înscrie cu capul şi cu cap după o deviere de fineţe cu bretonul, apoi scenariul se respectă şi Călin reduce din diferenţă (27). Finalul e incandescent. Fraţii Niţă colaborează perfect, juniorul înscrie cu un şut de efect, însă spartanii sunt egalaţi după o gravă eroare de marcaj. Călin reia perfect din careu cornerul executat de Kassai, egalitate în dublă manşă, soarta calificării fiind îmbrâncită la loviturile de departajare. Drăguşin e mai inspirat, spartanii au gambele mai tari şi merg mai departe.