Marinescu Vlad

Batranii

Rosu Alexandru

Batranii

Bătrânii este echipa momentului. În campionat, băieții în alb și albastru merge ceas elvețian, luptă pentru locul 4, în timp ce parcursul din cupă a fost încununant cu o prezență de gală în semifinală. Două goluri în plus pentru favoriți în confruntarea cu Ares IPA, o echipă care a demonstrat, chiar pe pielea adversarului, că poate servi revenirea. Iar după 10 minute de tatonare, Florea Nica, liderul pomierilor, a flambat partida și a aprins fitilul orgoliului celor de la Bătrânii. 1-0 după un șut la colțul lung, mingea a gustrat din stâlpul porții și s-a oprit în plasă. Iar pompierii nu au scăpat de ce le-a fost mai frică. Nu de foc, de Marinescu. Golgheterul Ligii 1 a iscat vâlvătaia și, deși banca a cerut marcaj om la om, vârful a reușit gol după gol. Portarul Roșu a ieșit din poartă având nebunia lui Rică Răducanu, a pasat perfect la Marinescu, cel care, după ce l-a tăvălit pe portar cu un dans din corp, a șutat excelent în bolta porții (15). Și Marinescu e furibund. Pușcă lansează o pasă ca o reacție de avion peste tot pachetul defensiv advers, golgheterul urmărește și reia elegant, din prima, la colțul scurt (16). 2-1 la pauză. Și isteria lui Marinescu mai produce un gol. Nici după ce au fost udați cu reproșuri la pauză din cauza lipsei de marcaj la incisivul vârf al bătrânilor, fundașii de la Ares nu au înțeles nimic. E minutul 21 și e 3-1. Mihai Neculai prepară golul decarului, acțiune personală prin care amețește un adversar în colțul terenului, apoi assist perfect, Marinescu se demarcă și pune latul din amigdalele porții. IPA e în corzi, nu găsește hidrantul, Paraschiv reia elegant din prima și-l surprinde pe portar, apoi Mihai Neculai finisează o calificare în pas de defilare pentru Bătrânii.