Ivuta Alexandru Eduard

AS Roma Bucuresti

Festila Mihail

Royal rămâne cu un parcurs de poveste în Cupa Victory Cup, a eliminat Friends, una dintre favoritele primei ligi, apoi a avut o repriză secundă fascinantă în turul sferturilor cu AS Roma. 2-2, după, un act secund în care echipă din liga 2B și-a demantelat mult mai valorosul adversar. Returul a fost un monolog. Valentine s Day a decimat lotul ilfovenilor și, încă din start, capitolinii au macetat speranțele adversarilor. Ivuță e flămând de revanșă și deschide scorul în minutul 2, acțiune personală, șut surprinzător de la distanță, Chirilă servește o doppietta fulgerătoare, apoi Păun, magicianul roman, face 4-0. Stop cadru. Înscrie și Raboj și, la pauză, e 4-1. Alarmați, colegii lui Chivu rămân atenți, au cicatricea proaspetă din tur, iar Ivuță e răvășitor. Mitralieră, alte trei goluri pentru el (24, 30, 36), Voiculescu fiind cel care își ia rămas bun de la cupă în numele celor de la Royal. 7-2, 9-4 la general și Royal părăsește competiția K.O. pe ușa din față. Pentru Roma povestea merge mai departe. A promovat din eșalonul terț, a câștigat destul de clar Liga 2B, este în primele patru în Cupă, însă urmează o cofruntare cruntă, hidra Ludicom stă la pândă.