Nica Florea

Ares IPA 14

Pantea Iordan

New Team

ARES, cu șansă, obține trei puncte mari, uriașe. În fața unui adversar drăcos, care speră la baraj, pompierii au avut o misiune dificilă… foarte dificilă. Radu Furnea are o acțiune personală de toată frumusețea, mingea este confiscată în propria jumătate, adversarii de pe drum sunt depășiți cu stil, iar finalizarea este de Oscar. Scăriță peste portar. Geniu. Portocala mecanică revine rapid. Lovitură liberă, Nica mișcă balonul la Stanciu, cel care, fără remușcări, plesnește mingea și-l învinge pe Pantea. New Team revine în avantaj după ce un fundaș advers joacă volei în propriul careu, Ianule nu iartă, 2-1. Primesc “penalty” și gazdele. În muchia mitanului, minutul 20, New Team colecționează șase greșeli și, de data asta de la 9 metri, lovitura de penalitate este transformată de același Stanciu. 2-2, pauză, se schimbă sensul de atac. Partea secundă a adus o luptă prelungită, iar pe final, Nica a fost eroul liderului. Când arbitrii își consultau cadranul, portarul Ștefan Nicușor a catapultat un balon în terenul advers, iar decarul gazdelor, cu un fundaș pe post de umbră lungă, mai înalt cu 15 cm, plus portarul ieșit hazardat, a deviat cu parietalul și a declanșat fiesta liderului. Victorie după un meci în care Ares a fost condusă de fiecare dată, puncte uriașe care pironește IPA în fotoliul de lider.
Omul meciului: Nica Florea – nota 9,5