Nitu Ciprian-Simion

Borussia București

Andronache Florentin

O partidă foarte disputată, două echipe cu obiective diferite. Borussia se luptă în hora barajului de promovare, Juve în zona nisipurilor mișcătoare. Cât de sec și de adevărat sună în această serie halucinantă, Juve, sezonul trecut, a fost la un pas de promovarea pe prima scenă. Ciprian Nițu deschide scorul printr-o capodoperă. Acesta l-a croșetat Ovidiu Arsene, apoi a trecut și de Costin Dumitru și, cu un șut în vinclu, a finalizat o acțiune personală care trebuie inclusă în patrimoniul UNESCO. Dimitru a percutat ușor prin defensiva celor de la Borussia, a scos balonul la Claudiu Vasile, iar acesta nu a ezitat, a șutat cu toată sinceritatea și a egalat. Borussia a revenit în avantaj prin Vlad Ștefan (16), 2-1 fiind scorul primei reprize. Partea secundă a fost mult mai ofertantă, Arsene a egalat (24), gazdele au avut mereu un pas înainte și Nițu a recidivat (26), a făcut-o și Vlad Daniel, iar „nemții” aveau două goluri avans și 12 minute pentru a-și apăra capitalul. Ovidiu Arsene (29) a aprins un final de meci în care Borussia a fost îngrămădită în propria jumătate, în propriul careu, asalt cu toate liniile pentru Juve. Florentin Andronache a rezistat, Măntescu a catapultat degeaba baloane la foc automat, apărarea gazdelor a luptat eroic, Juve parcă a săpat tranșee, însă chiar și așa nu a putut să egaleze. Criza băieților din Crângași continuă, pe locul 13, echipa în alb și negru pare condamnată, Borussia rămâne în vertijul locurilor de baraj, luptă cruntă în ultimele patru runde pentru pozițiile fruntașe.

Omul meciului: Nițu Ciprian Simion – nota 9,5