Bratu Silviu

Poli United

Vlad Raducu Gabriel

United Bucuresti

Aflate la egalitate de puncte, combatantele propuneau un meci pe viață și pe moarte. Egalul nu ajuta, ar fi fost un compromis, iar partida a debutat în forță. Mai hotărâți? Jucătorii gazdelor! Orgoliosul Bogdan Ciudatu a deschis scorul în minutul 3. Schemă (caietul face minuni), lovitură liberă, Rădanțu trimite perfect, Ciudatu se poziționează ideal și deviază în plasă lipit fiind pe bara a doua. Replica celor de la Poli a fost fermă. Liviu Cincă a prins un voleu sincer, Răducu a plonjat sacadat, apoi Bucurică i-a păcălit pe fundașii adverși la un corner și a înscris din gușa porții. Scorul a rămas valabil până la sfârșitul mitanului, iar la ultima fază, Poli a trecut printr-o cumpănă. Savu a oprit o minge pe care scria gol, henț, a fost eliminat, iar oaspeții au început partea secundă în inferioritate. United a beneficiat și de un penalty în minutul 23. Ciudatu a fost exact, 2-2, iar conjunctura le era favorabilă gazdelor. Nu au știut să speculeze. Joc pe contră și, pe final, cei de la Poli au fost oportuniști, în timp ce adversarii mult prea letargici în defensivă. Cătălin Berghiu s-a trezit cu o minge pe rist și, după o scurtă ezitare a fructificat, apoi Bucurică a deviat un balon trimis în forță de Silviu Bratu. 4-2, Poli este la două puncte de baraj după un retur excelent, United a pierdut teren, a alunecat pe 8 și are nevoie de lustruit cruciulițele pentru a mai spera la șansa locurilor 2-5. Unde ești Cocu!

Omul meciului: Silviu Bratu – nota 8,5