Petcu Alexandru

YBB

Costineanu Nicolae Florian

United Bucuresti

Fără obiectiv în acest meci, United și YBB trag cortina cu stil în această ediție de campionat. 6-6, poartă-n casă, YBB termină pe 7, United pe 11, oaspeții își continuă povestea în Cupa Victory Cup, competiție în care, onorant, au atins faza semifinalelor. Grădinaru a plantat o primă reușit în plasa lui Stamatoiu (2), șut din interiorul careului, Slave a egalat după două minute, iar debutul jocului avea să anunțe torențiala de goluri. Cocu a semnat rezultatul la pauză după un sfert de oră de joc, doar 2-1 la jumătatea meciului. Spunem doar și trecem la mitanul secund. Start perfect pentru YBB, echipa care contolează clar prima jumătate de repriză. Petcu a fost nașul gazdelor în mitanul 2, acesta a egalat imediat după reluare (21), apoi i-a furnizat un assist lui Bilciurescu (24) și, în minutul 28, a recidivat în statistică. Petecu și-a continuat recitalul și a mai livrat o pasă decisivă pentru favoritul său, Bilciurescu (29). 5-2 și se părea că soarta partidei este pecetluită. De unde! YBB s-a relaxat ca la Băile Herculane, Ciudatu și compania nu renunță nici când ajung în metrou, astfel că, în regim de urgență, gazdele au pus de o remontada. Dublă pentru Ciudatu, înscrie și fundașul- stâncă Mîrzea, apoi Pîslaru mai dă un imbold oaspeților, însă, până la urmă, combatantele o dau la pace, 6-6, după ce același Mîrzea egalează în minutul 35.
Omul meciului: Alexandru Petcu – nota 9,5