Nichita Costin- Corneliu

Luceafărul

Chiripuș Ionuț

Luceafărul

Partidă critică pentru Luceafărul. Victorie sau un sezon ratat. Fără Ilie Ștefan, suspendat și în fața unui adversar care, în cazul eșecului, se intra pe youtube pentru a urmări cu inima ghem partida OSLM vs Borussia, o victorie a galben-negrilor fiind fatală pentru Murat și compania. Finalul mitanului a adus fericirea pentru Luceafărul. În mare formă, Nichita, cel care a rezolvat și partida cu District, a deschis scorul în minutul 17. Pasă lungă, meridian trimis de fundașul Dincă, iar Nichita trage necruțător și-i îndoaie falangele lui Pantea. New Team nu s-a regrupat și, chiar la ultima fotogramă a reprizei, Nichita a recidivat. Reluare fantezistă de pe linia careului direct sub transversală. În partea secundă, pe afiș s-a trecut Toni Mihalache. Contră în superioritate, Udrea pasează pe cealaltă latură, iar Mihalache nu iartă cu un șut perfect. Gabardin Gicu, golgheterul seriei B din liga secundă, a dat senzația reverimentului pentru New Team, însă Luceafărul le-a interzis adversarului dreptul la vis. Fulgerător. Mihalache i-a subtilizat, cu șansă, balonul printre picioare lui Pantea și, cu o execuție de la sol, a trimis în poartă. 4-1. La acest scor și sub presiunea cronometrului, New Team nu avea ce pierde, a forțat și a flambat epilogul. Duculescu a redus din diferență (34), apoi Mușat le-a suflat în ceafă amenințător celor de la Luceafărul (37). Încă trei minute de rezistență pentru Luceafărul. Iar oaspeșii, eroici, și-au menajat firavul avantaj rămas pe gestiune, iar la ultima fază, golul lui Drugă a explodat șampania.
Omul meciului: Corneliu Costin Nichita – nota 9,5