Mustatea Andrei

Metropolis - Oldies

Vlasceanu Andrei

Deportivo București

Metropolis pierde două puncte în vâltoarea barajurului, însă e greu de crezut că Eagles sau Anonymous, echipe aflate la 9 puncte în spate mai pot emite pretenții în ultimele 5 runde. În minifotbal totul e posibil, așa că cei de la Metropolis trebuie să fie atenți la neatenție. Cu Deportivo, oaspeții au avut momente de năucire. Deportivo, această “bestia nera” pentru băieții în roșu, după ce în tur, după un meci precum o nuntă fără lăutari, 0-0, în care portarul Vlăsceanu a fost uluitor, alb-albaștrii le confiscau alte două puncte din buget. Dar să revenim în prezent. Metropolis începe perfect, fulminant. Mustățea pleacă într-o șarjă cu balonul la picior din propria jumătate, pasează pentru Ionuț Bălan, iar acesta deschide scorul simplu. 1-0. Pardon. 2-0. Deportivo e sforăie în ghete. Acțiune cursivă, deviere, pasă din prima și, de data asta, Mustățea este la finalizare. 2-0. Chiar că scor periculos. Petre Claudiu reduce din diferență, marcaj larg pentru defensiva celor de la Metropolis, un bot de rață, însă, la 0-2, cu ce te ajută finețurile. Deportivo egalează cu un șut de la Puchenii Moșneni, Costea are mănușile în carantină, vede mingea târziu, balonul parcă are solzi și-i alunecă în năvodul porții. 2-2. Metropolis a îndreptat amnezia pe finalul reprizei, minutul 18 a fost productiv, Potîrniche a avut prezență și s-a lungit după un balon pe care, cu largul concurs al lui Vlăsceanu, l-a transformat în gol, apoi Mustățea a recidivat. 4-2 la pauză. În partea secundă, Metropolis a repetat eroarea. Oaspeții și-au conservat avantajul până spre finalul partidei, însă, în minutul 34, stupoare. Sandu Florin a înscris din umbra porții, Costea nu a reușit să rețină un balon pe care l-a scăpat în gheata marcatorului, apoi Dumitru Alexandru a înscris un gol de CNN. Dribling scurt, șut cu stângul, mingea julește transversala și cade după linie, cocoașa lui Costea fiind pe post de VAR. Șase minute pentru a îndrepta situația pentru favoriți. În zadar, râmâne 4-4, o exprimare atipică pentru o formație neobișnuită să ia 4.
Omul meciului: Andrei Mustățea – nota 9