Tudor Ionut

Arsenal 2012

Moldovan Calin

ARSC trăiește cu teamă, echipa coordonată de inimosul Nițu și-a complicat existența, iar în ultima etapă intră în hora evitării barajului, într-un triumvirat din care mai fac parte Inedit și All For One. Practic, tunarii, verișorii liderului Arsenal România, sunt la mâna lor, ultima rundă programând un derby al supraviețuirii, cu Inedit. E adevărat, în caz de eșec, ARSC mai are o fisă, restanța cu Eagles. Frații de nume, vitregi, de la Arsenal 2012, fără presiunea clasamentului, i-au învins la limită, Tudor Ionuț a deschis scorul cu șansă, șutul său fiind deviat de un adversar cât să-i deruteze logica lui Mihai Alexandru Andrei, apoi, în finalul primei reprize, gazdele au trecut de la... extaz la agonie. Mai întâi, extazul. Ionuț Florea s-a încumetat să tragă de la disnță- și bine a făcut- Călin Moldovan a fost rigid, iar fandarea sa în zadar, mingea a ciupit stâlpul porții și s-a învârtit în plasă. 1-1, scurtă satisfacție. Lui Adueze nu i s-a făcut îndreptarul, s-a dus sanie în careu, lovitură liberă indirectă, schemă concepută în laboratoarele din Crângași între două beri și o shaorma, iar Arsenal 2012 înscrie grație lui Ovidiu Ciungan. Pauză. Tudor Ionuț, omul meciului, revine în forță pe teren, iar în minutul 23, mărește avantajul oaspeților. Friday știe că e ziua lui norocoasă, e deja vineri, am trecut de 12 noaptea, iar jucătorul de culoare prinde un șut sec, astfel că ARSC revine în meci. Și egalează. Adueze își mai clătește din păcate, livrează un assist pentru Mihăilă și e 3-3. Gazdele au forțat, aveau nevoie de victorie, iar cu trei minute înainte de final, magistrala Cormoș- Ionuț Tudor a adus victoria oaspeților după o verticalizare perfectă și un șut fără resentinte.
Omul meciului: Ionuț Tudor – nota 9,5