Alexandru Sorin

Hornets

Ciurea Cristian

Hornets

Partida de rămas bun pentru Anonymous, echipa a intrat în insolvență, adversarii, Brigada, pregătesc sezonul viitor, stagiune care-i va găsi în eșalonul terț. O partidă plăcută, 7 goluri, răsturnări de situație, reușite de calibru. Așa a fost și deschiderea scorului. Oaspeții au trecut peste tatonare și au spart gheața instant, chiar în primul minut. Adrian Papalici nu a ezitat și a șutat cu piciorul stâng de la jumătatea terenului, Ciurea nu s-a așteptat și a fost surprins, portarul gazdelor fiind prins, încă, în ritualul mișcărilor de încălzire. Brigada și-a păstrat avantajul până în minutul 10, Ovidiu Dochițu a adus egalarea, oaspeții nu s-au regrupat, astfel că atacantul Vali Miu a înscris foarte repede, 2-1 Anonymous. Ultima clasată în puternica serie B a avut reacție de orgoliu. Mihai Ignat s-a împăunat, doppietta de senzație pentru el, iar evidența era făcută clătită după o primă repriză năucitoare. Dansul tabelei: 1-0 Brigada, 2-1 Anonymous, 3-2 Brigada. În partea secundă, oaspeții au încercat să ermetizeze propria jumătate, Anonymous a avut posesia, cum spune clișeul de pe vremea lui Florin Marin, terenul s-a înclinat, iar Adrian Popa a egalat la 7 minute de la reluare. Eroare în lanț în defensiva alb-negrilor, portarul Ciurea, slobod în câmpul de joc, a reușit o deviere până la Popa, cel care, cu mult sânge rece, a trimis în poartă. Sorin Alexandru a adus victoria gazdelor chiar în ultimul minut, după ce și-a ștanțat ridurile frunții pe minge, cu o lovitură de cap executată de pe picioare, precum Rodion Cămătaru pe vremurile mai puțin strălucitoare ale Ghetei de Aur.
Omul meciului: Sorin Alexandru – nota 9