Craciun Liviu alexandru

FCTS

Caramida Alexandru

FCTS

Succes eclatant pentru FCTS, partidă superbă, răsturnări de situație, goluri frumoase, dramatism. În fața liderului și a campioanei, 6 cu 1 este campioană și matematic, jurnaliștii au făcut un meci bun. Alexandru Liviu Crăciun a fost fenomenal în avanposturi, s-a luptat cu defensiva adversă, i-a hăituit pe fundașii giuleșteni și, la capătul unui meci în care a reușit două goluri și două pase de gol, s-a ales chiar și cu felicitările rivalilor. Gazdele au deschis scorul în minutul 8. Moldoveanu a gafat, a trimis mingea în centru, iar Crăciun a speculat și a tranșat cadoul adversarului. Imediat, Moldoveanu și-a spălat păcatele. Colaborare perfectă cu Florin Andrieș, șut fără speranță pentru Cărămidă și e 1-1. Dublă pentru Moldoveanu, de data asta golul stă sprijinit în assitul lui Mircea Robert, însă FCTS egalează în minutul 15. Ilie Ștefan driblează superb și înțeapă balonul, Vișan rămâne surprins. 2-2. Cu două minute înainte de pauză, e din nou rocadă pe tabelă. Liviu Crăciun se evidențiază din nou, șut năucitor în vinclu, avantaj firav pentru jurnaliști. Repriza secundă a păstrat coordonatele, orgoliul liderului era șifonat, 6 cu 1 a forțat, însă FCTS a stat bine în teren, a luptat pentru fiecare balon, s-a dăruit. Mircea Robert Alexandru a pus șiretul pe un balon care s-a dus țeavă, însă imediat după repunere, FCTS a beneficiat de o lovitură liberă de pe linia careului de șase metri. Crăciun a executat, mingea l-a șters pe părul de pe picioare pe Cinciulescu și a fost activată în gol. Reușite la foc automat. Florin Andreiș a cerut un balon în centru, mingea i-a venit dintr-o reprunere de la margine, nu a ezitat, a plesnit un voleu curat, iar Cărămidă era învins. 4-4. Ce meci! Liviu Crăciun și Petre Ignat au scăpat în superioritate, Vișan a ieșit hazardat, Crăciun i-a suflat obiectul muncii din bocanc, iar Ignat, singur cu poarta goală, a fructificat. FCTS a rezistat asaltului din ultimele minute și a terminat printre urale, un succes muncit, meritat pentru determinarea demonstrată, o victorie frumoasă care lasă deschisă ușa calificării în baraj. De partea cealaltă, giuleștenii au deja medaliile la gât și cupa în vitrină, au survolat această serie cu o superioritate lucie.
Omul meciului: Alexandru Liviu Crăciun- nota 10