Paraschiv Alexandru Robert

Batranii

Rosu Alexandru

Batranii

O partidă precum Calea Victoriei. Frumoasă, însă cu sens unic. Bătrânii a atacat tot meciul, Vlad Marinescu, golgheterul campionatului, a ratat cât pentru cinci ediții, portarul curierilor a fost uluitor. După asaltul din start al alb-albaștrilor, gazdele rămân în inferioritate, Ștefan Bănaru a cerșit cartonașul roșu, însă Fan a rezistat cinci minute cu un om mai puțin. Mai mult, în minutul 14, curierii reușesc să semneze surpriza. Cursă Nicu Bosoi, pasă în lateral la Morcov și acesta închide simplu, cu o reluare pe lângă Alexandru Roșu. După ce Marinescu, uneori mult prea individualist, a mai ratat câteva ocazii, Paraschiv a pasat superb pentru George Neculai, iar acesta nu a mai iertat. 1-1, pauză și la loc comanda. Jocul a curs în valuri spre poarta excelentului Zgârie, acesta i-a băgat în depresie pe adversari, a avut și noroc, Marinescu a luat la țintă barele porții, însă Bătrânii au găsit izbăvirea pe final. Ar fi fost și nedrept, însă Fan, pentru determinare, poate ar fi meritat. Paraschiv a reușit o nouă pasă de geniu, de data asta pentru Mihai Neculai, finalizare frumoasă, a înscris și Marinescu, altfel ar fi făcut icter gastric pe fond nervos, iar la ultima fază, Păun a închis tabela, 4-1. 354802 la 4 la ocazii.
Omul meciului: Robert Paraschiv – nota 9,5