FC Politehnica Bucuresti - Am'Se Bucuresti 6-2

Desfășurarea jocului din duelul FC Politehnica Bucuresti și Am'Se Bucuresti a fost una cu totul aparte și în același timp extrem de dificil de anticipat. Confruntarea a început cu o Am'Se Bucuresti mult mai solidă, iar oaspeții au reușit să deschidă scorul în minutul 9. De la marginea propriului careu, Alexandru-Mihai Sotir l-a observat pe goalkeeperul Politehncii ieșit din poartă și a decis să își încerce norocul cu un șut spre poartă. Execuția sa este greu de descris în cuvinte, având în vedere că balonul a depășit întreaga suprafață a terenului și a picat fix în vinclul drept al porții adverse. Un gol de pus în ramă! În minutul 15, Am'Se a mai lovit o dată și a reușit să își dubleze avantajul de pe tabelă. De data aceasta, Mihai-Iulian Lazar și-a creat ceva spațiu printre fundașii adverși și în momentul în care a văzut un culoar de șut a finalizat cu șiretul în plasa laterală a colțului lung. Prima replică din partea Politehncii a venit abia în minutul 18. Din flancul stâng, Andrei Selaru a schimbat excelent partea și i-a oferit un assist de calitate lui Mihai Cojocaru. Venit lansat din spate, acesta din urmă a înscris cu un șut din prima și a stabilit scorul pauzei, 2-1 pentru Am'Se Bucuresti.

profile Pic Selaru Andrei
profile Pic

FC POLITEHNICA Bucuresti

profile Pic Matei Ionut
profile Pic

În repriza secundă s-a produs miracolul. FC Politehnica Bucuresti a revenit cu o atitudine complet schimbată față de prima repriză și acțiunile ofensive pe care și le-a creat au fost mult mai precise. Andrei Selaru și Iulian Stoicescu au marcat în primele 10 minute de la revenirea jucătorilor pe teren și au reușit să răstoarne scorul de pe tabelă în favoarea Politehnicii. Însă, asaltul ofensiv al gazdelor a continuat și pe parcursul ultimelor 10 minute din repriza secundă. Ciprian Preda, din nou Andrei Selaru și Victor Tănase au lovit, pe rând, în timp ce Am'Se nu a mai găsit forța necesară pentru a răspunde în vreun fel. Astfel, după ce a fost condusă cu 0-2, FC Politehnica Bucuresti a revenit incredibil și a învins-o fără drept de apel pe Am'Se Bucuresti, scor 6-2.