FC 1 Decembrie 2 - Ozana Maracana 6-5

A fost spectacol total în confruntarea dintre FC 1 Decembrie 2 și Ozana Maracana, iar golurile au curs la ambele porți pe tot parcursul meciului. Ozana Maracana a trecut prima în avantaj, în minutul 5, când Daniel Mocanu primit o centrare foarte lungă din partea propriului goalkeeper și, aflat singur-singurel în careul advers, l-a învins pe portarul lui FC 1 Decembrie cu un șut în plasa laterală. Doar trei minute mai târziu, tabela de marcaj s-a modificat și în dreptul lui FC 1 Decembrie, iar egalitatea a fost restabilită. Alexandru-Gabriel Costin a transformat a la Cristiano Ronaldo o lovitură liberă din afara careului și a înfipt mingea direct în vinclul drept al porții, sub uralele colegilor săi. Balonul a fost pus la centru ce jucătorii Ozanei Maracana, iar la doar câteva secunde distanță au mai încasat un gol și scorul de pe tabelă a fost răsturnat. O neînțelegere între portarul Ozanei și Mihai-Iulian Sapira a dus la marcarea unui autogol nefericit de către acesta din urmă, iar FC 1 Decembrie a trecut la conducere, scor 2-1. Totuși, spectacolul din prima repriză era departe de a fi consumat. Cele două s-au întrecut în goluri în minutele ce au urmat și la pauză FC 1 Decembrie a intrat cu un avantaj consistent pe tabelă, scor 5-2.

profile Pic NICULAE George
profile Pic

F.C. 1 Decembrie 2

Repriza secundă a început cu un nou gol fulger, venit în minutul 22, care le-a aparținut tot celor de la FC 1 Decembrie. Scorul era 6-2 în acest moment și zarurile păreau aruncate. Însă, nu a fost chiar așa. Roata s-a întors și în ultimul sfert de oră Ozana Maracana a schimbat tactica și a urcat puternic în ofensivă. Daniel Mocanu a marcat rapid două goluri pentru oaspeți, bifând și un hat-trick în dreptul numelui său, iar diferența de pe tabelă deja nu mai părea atât de mare. În minutul 35 a urmat o nouă reușită a Ozanei. De data aceasta, pe lista marcatorilor și-a adăugat numele Eduard-Alexandru Costin, iar handicapul pe care oaspeții trebuiau să îl recupereze era de un singur gol. Ultimele cinci minute au fost pline de emoții, însă tabela de marcaj nu s-a mai modificat. FC 1 Decembrie 2 s-a impus la limită în fața lui Ozana Maracana, scor 6-5.