Hornets - Luceafărul 4-5

A fost festival de goluri în confruntarea dintre Hornets și Luceafărul, acest lucru putând fi anticipat încă din primele secunde de la fluierul de start. Și asta deoarece partida a debutat cu un gol marcat de Luceafărul chiar în primul minut. Din flancul drept al terenului, Puciu Alexandru-Andrei a scos excelent mingea în spate, la marginea careului, pentru Chiripus Andrei. Fără să ezite, acesta din urmă a finalizat cu un șut bombă sub bara transversarlă și a deschis scorul. Replica lui Hornets a venit fix zece minute mai târziu. Florentin Marin a primit o pasă în poziție centrală, și-a creat culoar de șut și a înscris cu stângul la colțul scurt. Același Florentin Marin a răsturnat scorul de pe tabelă în favoarea lui Hornets. În minutul 13, el a profitat de șutul lipsit de precizie al lui Andrei-Cristian Stoica și din gura porții a reușit să devieze mingea cu exteriorul în plasă. Aflată într-un moment favorabil, Hornets a profitat din plin și în minutele 16 și 17 a marcat alte două goluri, asigurându-și astfel un avantaj consistent pe tabelă. Luceafărul a mai înscris și ea o dată până la pauză, în minutul 18, iar scorul primei reprize a fost 4-2 pentru Hornets.

profile Pic Andrei Chiripus
profile Pic

Luceafărul

profile Pic Ionut Chiripus
profile Pic

Luceafărul

În repriza secundă, desfășurarea jocului s-a modificat la 180 de grade. Luceafărul a revenit mult mai montată pe teren și a pus rapid stăpânire pe joc. Iar prima reușită a oaspeților a venit în minutul 24. Popescu Mihai a redus din diferență și Luceafărul mai avea de recuperat un singur gol pentru a anihila handicapul de pe tabelă. Golul a venit în minutul 37, când Puciu Alexandru-Andrei și-a trecut numele pe lista marcatorilor și a dus scorul la 4-4. Însă, cum Luceafărul era pe val după această revenire, a continuat să pună presiune pe defensiva adversă. Iar în minutul 40, la una dintre ultimele faze, un jucător a comis-o. Cosmin-Ionut Cristea și-a dat un autogol și a privat-o pe Hornets de obținerea unui egal, deoarece Luceafărul s-a impus cu 5-4.