Lupii Mov - AFC București 1-2

AFC București și-a dorit extrem de tare victoria în deplasarea cu Lupii Mov și în acest context a intrat pe teren cu o determinare de fier. Jucătorii echipei oaspete s-au descurcat de minune atât din punct de vedere defensiv, cât și din punct de vedere ofensiv. După zece minute în care cele două formații s-au studiat reciproc, AFC București a spart gheața și a deblocat tabela de marcaj. Un șut cu pământul trimis din flancul drept l-a pus la grea încercare pe portarul Lupilor, care a respins, slab, în lateral. Pe bara a doua a așteptat excelent demarcat Pentru Andrei Haita, care a reluat cu un șut din prima și a deschis scorul.

profile Pic Cristache Ionuț
profile Pic

Afc București

După marcarea acestui gol, jucătorii lui AFC București au calmat jocul. Însă, în minutul 20, chiar când arbitrul se pregătea să fluiere finalul primei reprize, oaspeții au profitat de o nouă oportunitate și au reușit să își dubleze avantajul. De data aceasta, Ionuț Cristache a primit o pasă din aut, s-a desprins de un adversar cu un dribling în lateral, după care, de la mare distanță, a plesnit violent mingea cu șiretul piciorului drept. Balonul a căpătat o traiectorie perfectă și a intrat în plasă pe lângă bara stângă a porții. La pauză, AFC București conducea cu 2-0. În repriza secundă, oaspeții au încercat să apere avantajul de pe tabelă, în timp ce Lupii Mov s-a văzut nevoită să iasă la atac. Jucătorii echipei gazdă au înscris un gol în minutul 24, prin Andrei-Catalin Baltat, însă asta a fost tot. Cele trei puncte au mers în contul lui AFC București, care s-a închis excelent în ultimul sfert de oră și a câștigat jocul cu 2-1.